vstupní brána na vysokou školu
Projekty Sports Grammar School Sportovní gymnázium Plzeň LE LYCÉE DE SPORT SE PRÉSENTE   Státní informační politika ve vzdělávání Gymnázium - vstupní brána na vysokou školu Projekt Comenius ÚMO Plzeň 3
Sportovní gymnázium Plzeň
Fotogalerie SG
Nejúspěšnější absolventi školy
Učitelé a zaměstnanci SG
Exkurze Berlín 

Ve dnech 15. -16. dubna 2013 se zúčastnil výběr žáků Sportovního gymnázia v Plzni poznávacího zájezdu do Berlína. Berlín je hlavním městem Spolkové republiky Německo a zároveň samostatnou spolkovou zemí. Po sjednocení obou částí roku 1991 se řadí s 3,4 miliony obyvatel k největším evropským metropolím. Vzhledem k tomu, že žáci našeho gymnázia mají možnost volit německý jazyk jako druhý cizí jazyk během studia, možnost navštívit Berlín mnozí z nich využili.

Po příjezdu do německé metropole jsme autobusem projeli oblastí bývalého východního Berlína, náměstím Alexanderplatz se známou dominantou 365 metrů vysokou Televizní věží (Fernsehturm) až k Museumsinsel. V této oblasti se nacházejí nejvýznamnější muzea se vzácnými sbírkami z celého světa (Pergamonmuseum, Altes Museum, Neues Museum, Nationalgalerie). Naši prohlídku jsme začali právě zde a pokračovali kolem katedrály (Berliner Dom) známou třídou Unter den Linden, kde stále probíhá rozsáhlá rekonstrukce budov, které ji lemují. Tento noblesní boulevard zakončuje Braniborská brána, jeden z významných symbolů rozděleného Berlína. Další naší zastávkou byla budova Říšského sněmu. V letech 1995-1999 prošla budova rekonstrukcí a za největší změnu je považována prosklená kopule, která slouží zároveň jako vyhlídka.

Po krátkém odpočinku v parku Tiergarten jsme se autobusem přesunuli ke známé vlakové stanici ZOO, která se stala předlohou pro úspěšný román My děti ze stanice ZOO, a dále naše kroky zamířily na Kurfürstendamm, nejpopulárnější nákupní třídu. Navštívili jsme také nejznámější hraniční přechod v Berlíně, takzvaný Checkpoint Charlie, který spojoval americký sektor města se sovětským. Po sjednocení Berlína byl přechod zničen, ale roku 2000 byl znovu vybudován podle původních fotografií.

Cestou na Postupimské náměstí jsme nemohli minout zbytky Berlínské zdi a dokumentární centrum národního socialismu Topografie teroru. Jde o první muzeum otevřené přímo na území, kam byly umístěny hlavní nástroje útlaku Třetí říše. V letech 1933-1945 byla na tomto místě soustředěna nejdůležitější centrála nacistického teroru.

Poslední zastávkou pak bylo již zmíněné Postupimské náměstí, které je dnes centrem moderní evropské architektury a kde mají své sídlo významné německé a světové společnosti (Deutsche Bahn, Sony Center, Chrysler apod.).

Druhý den po odjezdu z hotelu Hoppegarten, kde jsme byli ubytováni, jsme autobusem vyrazili za odpočinkovou částí naší exkurze, do tropického ráje Tropical Islands. Jde o největší samostatnou halu na světě, která svým návštěvníkům nabízí mimořádnou možnost krátké dovolené pod palmami. Plochy 66 000 m2 jsou dostatečnou zárukou zábavy ve zcela nových rozměrech.

Návrat proběhl v pozdních večerních hodinách a poznávací exkurze byla účastníky hodnocena jako velice zdařilá.

Mgr. G. Egersdorfová
Mgr. P. Lokajíčková  

© design 2007 Úvodní stránka