vstupní brána na vysokou školu
Projekty Sports Grammar School Sportovní gymnázium Plzeň LE LYCÉE DE SPORT SE PRÉSENTE   Státní informační politika ve vzdělávání Gymnázium - vstupní brána na vysokou školu Projekt Comenius ÚMO Plzeň 3
Sportovní gymnázium Plzeň
Fotogalerie SG
Nejúspěšnější absolventi školy
Učitelé a zaměstnanci SG
Příjemné prožití letních prázdnin přeje Mgr. Milena Majerová
Francie 

Středa 11. Září 2013, jedenáct hodin večer. Na autobusovém nádraží v Plzni se připravujeme k odjezdu a po krátkých potížích se zasedacím pořádkem vyjíždíme směr Francie.

Po celkem nepohodlné cestě se ráno probudíme už v zemi vína a sýrů a hned nás čeká první historické městečko Beaune. Prohlédli jsme si bývalý špitál Hôtel-Dieu a místní kostel Notre Dame s černou madonou a pokračovali do cisterciáckého opatství Fontenay středověkého městečka Vézelay. Druhý den jsme strávili mírně deštivé dopoledne ve vesničce Noyers a odpoledne pak Troyes s malebným centrem plným hrázděných domů. Večer, po cestě na hotel, už jsme mohli spatřit první známá pařížská místa.

Třetí den, Paříž a déšť. Po ranní prohlídce moderní čtvrti La Défense, nákupech na Champs-Élysée a zastávce u Vítězného oblouku jsme nasedli na vyhlídkovou loď po Seině. Pak jsme vyběhli na Eiffelovku a kochali se mírně zamlženým výhledem z této železné dámy. A jelikož nás zastihlo hodně nepříznivé počasí a navzdory slušivým pláštěnkám a deštníkům, jsme promokli až na kost. Místo večerní prohlídky zámku Vaux-le-Vicomte jsme se jeli radši usušit a zahřát na hotel.

Další den se naštěstí vyčasilo a my jsme si po prohlídce impresionistických obrazů v galerii Orsay mohli vychutnat prohlídku zámku a zahrad ve Versaiiles. Do večera jsme se ještě stihli nachomýtnout k demonstraci za rovnost rodičů v bazilice Sacre Coeur, prohlédnout si zvenčí Moulin Rouge, dům, kde bydlel Picasso nebo kavárnu, kterou jsme mohli vidět ve filmu Amélie z Montmarteru. Poslední den v Paříži nás čekalo největší muzeum na světě, Louvre, kaple Saint Chapelle a samozřejmě velmi známá gotická katedrála s největší rozetou v Evropě Notre Dame.

Pověstnou třešničkou na dortu našeho zájezdu byla večeře, při které jsme mohli ochutnat vybrané francouzské speciality jako třeba žabí stehýnka nebo šneky.

A pak už nás čekal jen noční přejezd zpátky domů do Plzně. Myslím, že za všechny účastníky mohu říct, že se nám exkurze velmi líbila a zajímavé informace, které jsme se dozvěděli, se nám určitě v budoucnosti budou hodit. Nám, maturantům z francouzštiny, třeba už v květnu. :)

Jana Sýkorová, 4. B

© design 2007 Úvodní stránka