vstupní brána na vysokou školu
Projekty Sports Grammar School Sportovní gymnázium Plzeň LE LYCÉE DE SPORT SE PRÉSENTE   Státní informační politika ve vzdělávání Gymnázium - vstupní brána na vysokou školu Projekt Comenius ÚMO Plzeň 3
Sportovní gymnázium Plzeň
Fotogalerie SG
Nejúspěšnější absolventi školy
Učitelé a zaměstnanci SG
Říjnový pátek v Parlamentu ČR 

Dne 18. 10. 2013 několik žáků 4. ročníků a Oktávy (především maturantů ze ZSV) vyjelo autobusem v půl sedmé ráno do Prahy na objednanou exkurzi do obou komor Parlamentu ČR. Měli jsme trochu obavy, abychom časový harmonogram dodrželi, protože na dálnici u Rudné byla havárie a vypadalo to na pěkně dlouhé zpoždění.

Ale dobře to dopadlo a před 9. hodinou jsme byli u informačního centra Poslanecké sněmovny, kde nás přivítal Ing. Rudolf Kubát, který nás po krátkém videu o historii ústavnosti u nás a funkci obou komor Parlamentu provedl Poslaneckou sněmovnou. Dozvěděli jsme se od něj hodně zajímavých věcí a perliček ze života v současné době rozpuštěné Sněmovny, ale i o historii paláců, ve kterých sídlí. Bylo zvláštní se najednou ocitnout nejen na galerii Poslanecké sněmovny, ale i v kuolárech, kde se tzv. vysoká politika tvoří.

Následovala prohlídka Senátu – horní komory PČR. Senát má sídlo ve Valdštejnském paláci (v prostorách bývalé konírny), který je opravdu krásný a výstavní. Měli jsme tak možnost osvěžit si znalosti z dějepisu a vědomosti o 30ti leté válce i Albrechtu z Valdštejna.

V mytologické chodbě paláce jsme si prohlédli i výstavu Frýdlantsko – panství Albrechta z Valdštejna a cestou k metru jsme se prošli i nádhernou Valdštejnskou zahradou.

Celá exkurze byla pro nás i praktickým opakováním znalostí z politologie a v období před volbami do Poslanecké sněmovny mohla pro některé z nás být i inspirací.

Za kolektiv žáků Jana Benešová (OKT)

© design 2007 Úvodní stránka