vstupní brána na vysokou školu
Projekty Sports Grammar School Sportovní gymnázium Plzeň LE LYCÉE DE SPORT SE PRÉSENTE   Státní informační politika ve vzdělávání Gymnázium - vstupní brána na vysokou školu Projekt Comenius ÚMO Plzeň 3
Sportovní gymnázium Plzeň
Fotogalerie SG
Nejúspěšnější absolventi školy
Učitelé a zaměstnanci SG
FRANCIE 2015 

Jako již mnoho let i tento rok pan učitel Zbyněk Kašpar uspořádal poznávací zájezd. Letos jsme zamířili do Normandie a Bretaně na západ Francie. V pátek večer jsme společně se spřáteleným Církevním gymnáziem nasedli do autobusu a vyrazili směr Normandie.

První den jsme prožili silně emotivní zážitek spojený s návštěvou amerického hřbitova s obětmi druhé světové války. Sami jsme se prošli po proslulé Omaha Beach. Kruhové 360° kino v Arromanches nás dokonale vtáhlo do děje vylodění a v muzeu jsme se poté dozvěděli mnoho faktů, ale i zajímavostí.

Následující den nás okouzlil již z dálky vyhlížející klášter Mont Saint Michel vystavěný na žulovém ostrově uprostřed zálivu. Hned po slavné Eiffelově věži je tento klášter nejnavštěvovanější památkou Francie. Poté v pirátském městečku St. Malo si každý přišel na své, ať návštěvou creperie (palačinkárny) či nákupem suvenýrů. Poslední zastávka dne byla na Smaragdovém pobřeží.

Po další vynikající snídani jsme se vydali do letoviska Ploumanach na pobřeží růžové žuly, které se nachází již v Bretani. Zde nás doprovázel déšť a neuvěřitelný vichr, ale o to větší zážitek to byl. Cestou do čokoládovny jsme se stačili pokochat návštěvou nejkrásnější z bretonských kalvárií. Exkurzi v domácí čokoládovně v Pleybenu jsme si všichni doslova vychutnali. Součástí totiž byla i degustace zdarma. Náležitě přecukrovaní jsme se poté procházeli malebným uličkami středověkého městečka Vannes.

Čtvrtý den byl kromě návštěvy ostrovu Belle ile věnovaný záhadě menhirů, které tvoří v Carnac neskutečně rozsáhlé megalitické řady. Lodí jsme se pak přesunuli na ostrov Belle Ile. Ten nás okouzlil v mnoha směrech. Zastávka na skalnatém pobřeží nám hned zpočátku vyrazila dech ,jak svou krásou tak i strmými srázy. V malém přístavu tamního městečka jsme mohli zaznamenat obrovský rozdíl mezi přílivem a odlivem. Rozmanitá příroda ostrova tvořící rezervaci nás doprovázela celou okružní jízdou.

Počasí nám poslední den moc nepřálo a tak jsme si zámky na Loiře prohlíželi hlavně zevnitř. Kromě bohatě vybavených a zdobených interiérů zámků Amboise a Cheverny jsme měli jedinečnou příležitost vidět krmení loveckých psů více než 50-ti členné zámecké smečky.

Zpět domů jsme se vrátili plni zážitků nejen ze zajímavostí západní Francie,ale také z vždy poutavého povídání pana učitele. Měli jsme příležitosti k procvičení jak francouzštiny, tak angličtiny. Určitě už se všichni těšíme, co se chystá na příští rok.

Barbora Cislerová, septima

© design 2007 Úvodní stránka