vstupní brána na vysokou školu
Projekty Sports Grammar School Sportovní gymnázium Plzeň LE LYCÉE DE SPORT SE PRÉSENTE   Státní informační politika ve vzdělávání Gymnázium - vstupní brána na vysokou školu Projekt Comenius ÚMO Plzeň 3
Sportovní gymnázium Plzeň
Fotogalerie SG
Nejúspěšnější absolventi školy
Učitelé a zaměstnanci SG
Příjemné prožití letních prázdnin přeje Mgr. Milena Majerová
Exkurze Berlín 

Sportovní gymnázium v Plzni

18. - 19. září 2017

Ve dnech 18. - 19. dubna 2017 se zúčastnil výběr žáků vyšších tříd Sportovního gymnázia v Plzni poznávacího zájezdu do Berlína. Berlín je hlavním městem Spolkové republiky Německo a zároveň samostatnou spolkovou zemí. Po sjednocení obou částí roku 1991 se řadí s 3,4 miliony obyvatel k největším evropským metropolím. Vzhledem k tomu, že žáci našeho gymnázia mají možnost volit německý jazyk jako druhý cizí jazyk, příležitost navštívit Berlín mnozí z nich využili.

Po příjezdu jsme naši exkurzi zahájili prohlídkou Kaiser- Wilhelm- Gedächtniskirche. Tento významný evangelický chrám byl zcela zničen během 2. světové války a přesto, nebo právě proto, je symbolem bývalého západního Berlína dodnes. Byl renovován v letech 1959 – 61 a ponechán záměrně nedokončen, aby připomínal válečné utrpení. Slouží jako mírové pietní místo a zároveň se zde konají evangelické bohoslužby.

Naše další cesta vedla k nejznámějšímu hraničnímu přechodu Berlínské zdi ve městě, takzvanému Checkpoint Charlie, který spojoval v letech 1961 – 1990 americký sektor města se sovětským. Po sjednocení Berlína byl přechod zničen, ale roku 2000 byl podle původních fotografií znovu vybudován.

Cestou na Postupimské náměstí (Potsdamer Platz) jsme nemohli minout zbytky Berlínské zdi a dokumentární centrum národního socialismu Topografie teroru. Jde o první muzeum otevřené přímo na území, kam byly umístěny hlavní nástroje útlaku Třetí říše. V letech 1933-1945 byla na tomto místě soustředěna nejdůležitější centrála nacistického teroru.

Naší další zastávkou pak bylo již zmíněné Postupimské náměstí, které je dnes dopravním uzlem Berlína a centrem moderní evropské architektury. Mají zde svá sídla významné německé a světové společnosti (Deutsche Bahn, Sony Center, Chrysler apod.). Zároveň je možno zde vidět první dopravní semafor v Evropě, který byl na této rušné dopravní křižovatce instalován již roku 1924. Při slunečném počasí jsme si vychutnali překrásný výhled ze stometrové výšky Kollhoff Tower tzv. Panoramapunkt na celý Berlín. Jízda nejrychlejším výtahem v Evropě byla jen bonusem ke všem zážitkům.

Okružní cesta městem pokračovala dále k památníku obětem holocaustu (Holocaust Mahnmal), který tvoří více než 2700 betonových kvádrů a připomíná smrt zhruba 6 milionů umučených Židů v Evropě. Kolem nejstřeženější budovy amerického velvyslanectví jsme došli až k budově Říšského sněmu (Reichstag). V letech 1995 -1999 prošla budova Spolkového sněmu rekonstrukcí a za největší změnu je považována prosklená kopule, která slouží zároveň jako vyhlídka.

Od budovy poslanecké sněmovny směřovaly naše kroky k Braniborské bráně (Brandenburger Tor), která je snad nejvýznamnějším symbolem rozděleného Berlína. Známou noblesní třídou Unter den Linden jsme došli kolem budov Humboldtovy univerzity, muzejního ostrova (Museuminsel) a katedrály Berliner Dom až na naměstí Alexanderplatz se známou dominantou – 365 m vysokou Televizní věží (Fernsehturm).

Po nákupech a večeři v centru města jsme se odjeli ubytovat do hotelu na okraj Berlína a načerpat síly na následující den.

Druhý den po odjezdu z hotelu Tulip Inn jsme vyrazili za odpočinkovou částí naší exkurze, do tropického ráje Tropical Islands. Jde o největší samostatnou halu na světě, která svým návštěvníkům nabízí mimořádnou možnost krátké exotické dovolené pod palmami. Plocha více než 100 000 m2 je dostatečnou zárukou zábavy a relaxace ve zcela nových rozměrech.

Návrat do Plzně proběhl v pozdních večerních hodinách a poznávací exkurze byla účastníky hodnocena jako velice zdařilá.

Mgr. G. Egersdorfová
Mgr. P. Lokajíčková

20. 9. 2017

© design 2007 Úvodní stránka