vstupní brána na vysokou školu
Projekty Sports Grammar School Sportovní gymnázium Plzeň LE LYCÉE DE SPORT SE PRÉSENTE   Státní informační politika ve vzdělávání Gymnázium - vstupní brána na vysokou školu Projekt Comenius ÚMO Plzeň 3
Sportovní gymnázium Plzeň
Fotogalerie SG
Nejúspěšnější absolventi školy
Učitelé a zaměstnanci SG
Z KATALÁNSKA DO PROVENCE 

A je to tu! Exkurze, které jsme se všichni nemohli dočkat. Nastává nedělní poledne a žáci sportovního a církevního gymnázia se pomalu shromažďují na autobusovém nádraží v Plzni. Do autobusu se nasoukávají poslední kufry, rozdávají se poslední objetí rodičům a vyráží se na cestu. Bohužel jsme se vydali bez paní učitelky Brunerové, která náhle onemocněla, ale pan učitel Kašpar si poradil i tak. Noční přejezd byl trochu drastický, jelikož nikdo nevěděl, jak si má sednout. Ale stálo to za to.

V ranních hodinách jsme přijeli do Barcelony, která nás přivítala v celé své kráse. Jako první jsme viděli gotickou čtvrť Barri gotic, kde se nacházela katedrála sv. Eulálie a další skvosty této čtvrti. Dále jsme pokračovali na pěší bulvár La Rambla, kde je mnoho stánků, trhů a obchodů, že nevíte, kam jít dřív. Co by to byl za výlet do Barcelony, kdybychom neviděli světoznámou Sagradu Famílii. Každý z nás dostal sluchátka, ze kterých jsme se dozvěděli spoustu informací o samotném chrámu, ale i o jeho staviteli Gaudím. Z centra jsme se přepravili metrem na barcelonský stadion Nou Camp, kde jsme navšívili hřiště, muzeum, šatny atd. Po náročném dni odjíždíme do našeho hotelu Don Juan, kde nás čeká večeře a spánek.

Třetí den jsme začali snídaní v hotelu a poté jsme pokračovali výletem do městečka Girona, kde jsme viděli katedrálu Panny Marie, kostel sv. Felixe a židovskou čtvrť. Dále jsme navštívili městečko Pals s historickou částí El Pedro, která patří mezi památky chráněné organizací UNESCO. Po návštěvě tolika památek jsme zajeli na pobřeží Costa Bravy na pláž Tossa de Mar, kde jsme se vykoupali v moři.

Čtvrtý den jsme vyrazili do posledního španělského městečka Besalú. Zde jsme viděli kostel sv. Vincenta a sv. Petra a nebo antickou nemocnici sv. Julie. Odtud přejíždíme do Francie, kde na nás čeká přístavní město Collioure, kde jsme si prohlédli hrad mallorských králů a kostel Notre Dame. Koncem dne na nás čekala soutěska Gorges de la Fou ve východních Pyrenejích, kterou jsme prošli po visutých lávkách.

Pátý den jsme opět zahájili snídaní a vyrážíme na opevněné středověké město Carcassone, které rovněž patří do UNESCA. Dále jsme měli na programu hrady Lastours, nebo-li „Katarské hrady“, kde jsme neměli moc příznivé počasí. Skončili jsme ve městě Nimes, které je proslulé svými antickými památkami (Arena, Augustův chrám). V Nimes jsme byli i na společné večeři, kde jsme měli místní speciality.

Šestý den jsme se po snídani vydali do města Aiuges-Mortes, ze kterého francouzský panovník vyplouval na křížové výpravy. Poté nás čekalo snad nejkrásnější městečko - Arles, které nás přivítalo s římským amfiteátrem a hlavně také nemocnicí, kde hospitalizovali van Gogha s uřízlým uchem. Také jsme viděli kavárnu, kde van Gogh pobýval. Navšívili jsme i skalní město Baux de Provence, kde jsme viděli skalní opevnění s výhledem na celou krajinu.

Sedmý den a zároveň také poslední jsme posnídali a vyrazili do historického centra v Avignonu s papežským palácem,zahradami a mostem St. Bénézet, který se nezachoval celý, ale ta polovina byla nádherná. Naši exkurzi jsme zakončili u římského akvaduktu Pont du Gard v údolí řeky Gard.

Okolo čtvrté hodiny už nás čekala jen cesta domů. I přes dopravní zácpy ve městech Francie jsme se dostali do Plzně na autobusové nádraží v neděli okolo půl osmé ráno. Tato exkurze byla velmi pěkná a také zábavná. Doufám, že příští rok se bude konat další podobná exkurze.

Kateřina Ronešová, sexta

© design 2007 Úvodní stránka