vstupní brána na vysokou školu
Projekty Sports Grammar School Sportovní gymnázium Plzeň LE LYCÉE DE SPORT SE PRÉSENTE   Státní informační politika ve vzdělávání Gymnázium - vstupní brána na vysokou školu Projekt Comenius ÚMO Plzeň 3
Sportovní gymnázium Plzeň
Fotogalerie SG
Nejúspěšnější absolventi školy
Učitelé a zaměstnanci SG
Za poznáním i stinných stránek historie lidstva 

Předmětová komise německého jazyka a dějepisu (Dr. Žufanová, Mgr. Marková, Mgr. Kašpar) našeho gymnázia připravila pro žáky maturitních tříd exkurzi do Německa. Na programu byla návštěva bývalého koncentračního tábora Flossenbürg.

Tento tábor nebyl čistě vyhlazovací, byl koncipován jako tábor pracovní – a vězni zde byli vlastně „vyhlazováni“ prací, tvrdou dřinou. A také drsnými životními podmínkami a drastickým zacházením. V letech 1938 – 1945 ve Flossenbürgu pracovalo kolem 100 000 vězňů, minimálně 30 000 z nich přišlo o život. Při nucené práci „heftlingů“ = vězňů se zde těžila žula, od roku 1943 byl tábor místem zbrojního průmyslu, byly zde montovány díly pro letadla firmy Messerschmidt. Pro nás Čechy může být zajímavé, že z 90 odloučených táborů KZ Flossenbürg byl jeden i na našem území – a sice v Holýšově. Při osvobození v dubnu 1945 našli američtí vojáci již jen 1 500 smrtelně nemocných, ostatní vězni byli z tábora hnáni na pochodech smrti směrem na jih.

Po prohlídce tábora nás v jejím závěru čekala nejsmutnější část – návštěva krematoria, jsme zhlédli krátký film My jsme přežili – ostatní zůstali. V něm vypovídají bývalí vězni o svém osudu, o životě ve Flossenbürgu. Tito lidé měli to štěstí, že přežili. Asi každý z nás si v duchu položil otázku, mnoho otázek. Jak je možné, že ČLOVĚK je schopen páchat takové hrůzy? Jak je možné, že jiný ČLOVĚK je schopen takové hrůzy vůbec vydržet a přežít? Kdy se lidstvo poučí …?

Po této smutné, ale poučné exkurzi, na nás čekalo příjemné odpoledne. Měli jsme možnost prohlédnout si Weiden - střediskové město Horního Falcka. Při procházce tímto úpravným městečkem jsme si mohli prohlédnout historické centrum, pozorovat život obyvatel, případně pořídit i drobné nákupy.

Za účastníky exkurze Jakub Houfek, 4. B

© design 2007 Úvodní stránka